הקמת המרכז

מרכז 'מחוברות' מופעל ע"י עמותת "עם אחד לב אחד" בצפת. העמותה הוקמה ע"י גב' רחל ברכה לורנס וגב' דינה טבילה בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006, שהציפה את מצוקותיהן של המשפחות בצפת. פעילות העמותה התמקדה בשנים הראשונות במתן סיוע כלכלי ותמיכתי למשפחות נזקקות. במהלך הפעילות זוהתה קבוצת הנשים החד הוריות בצפת כקבוצה מובחנת בעלת מאפיינים וצרכים ייחודיים שלא מקבלים מענה. בשנת 2011 הוחלט על מיקוד הפעילות בפלח זה של האוכלוסייה, והוקם מרכז 'מחוברות'. המרכז פתוח חמישה ימים בשבוע, ונערכת בו פעילות מגוונת.

המועדון מציע פעילויות מגוונות במשך כל ימות השבוע, הכוללות סדנאות העצמה אישית, קבוצות תמיכה וקורסים מקצועיים. למרכז צוות גיבוי של יועצים המסייע לכל משפחה בצרכיה האישיים בתחומי המשפט, ניהול תקציב המשפחה, חינוך והורות. כמו כן המרכז מעניק למשתתפות רשת תמיכה חברתית ומקצועית, תחושת ה"ביחד" יוצרת לכידות בין הנשים המתמודדות עם אותם קשיים, ומעניקה הרגשה שהם אינם לבד בהתמודדות היום-יומית.

שיטת הפעילות שלנו:

מרכז 'מחוברות' הינו מרכז בעל מוניטין רב באזור צפת והסביבה. הארגון מוכר כיחיד במינו בהיקף המענה שהוא נותן למגוון המצוקות והאתגרים שעמהן מתמודדות האימהות החד-הוריות. הלכך הוא מהווה אבן שואבת לאותן ששמע הארגון הגיע לאוזניהן. כמו כן נשים רבות מגיעות למרכז בשיטת 'חבר מביא חבר', נשים שנהנו מהמענה המקיף והחדשני שהן קיבלו מהמרכז מעניינות בו את חברותיהן הזקוקות אף הן למענה זה. הכרה בתועלת שמפיק הארגון ובמקצועיות של הפעולות שלו מביאה אף גורמים רשמיים ועמותות אחרות להפנות אלינו את האימהות החד-הוריות. מופנות אלינו נשים ממחלקת הרווחה, ממרכז עוצמה ומארגוני סיוע רבים אחרים.

הקריטריונים שלנו עבור נשים אלו הם: היותן אימהות חד-הוריות הזקוקות לסיוע בשל מצבן החברתי-כלכלי הירוד.

שיטת הפעילות שלנו כוללת שני מערכים. מערך טיפול ושיקום ומערך העצמה והקניית עצמאות.

המטרה הסופית שלנו היא כי הנשים הפונות אלינו בסופו של דבר יצאו מהמעגל של ההזדקקות וההצטרכות, ויוכלו להכיר ביכולותיהן ולממש אותן לקנות יכולת של לקיחת אחריות כלכלית ורוחנית על גורלן וגורל חיי משפחתן. בשל כך בנינו מערך שלם של סדנאות והקניית מיומנויות כוללות ומקיפות שמטרתם העצמה והגשמה עצמית.

אולם מצבן של רבות מהנשים הפונות אלינו אינו מאפשר להתחיל להעניק להם סדנאות העצמה לפני שהן עוברות תהליך של ריפוי, שיקום וטיפול. בשל כך המרכז מציע מערך של אנשי מקצוע מהתחום הטיפולי, הסוציאלי והפסיכולוגי, מערך התומך גם באופן אינדיבידואלי בנשים הזקוקות לטיפול אישי וגם באופן חברתי ומגבש על ידי קבוצות תמיכה וטיפולים קבוצתיים.

אולם גולת הכותרת של הפעילות במרכז הוא פיתוחו של מודל חדשני המשלב את שני המערכים, מערך הטיפול ומערך ההעצמה. המרכז מפעיל מגוון פעילויות הפועלות גם בשיקום וריפוי פצעי העבר וגם בבניית ביטחון עצמי ואישי הגורם לנשים להכיר את היכולות הטמונות בהן ואת הדרכים לממש יכולות אלו.

לדוגמא: המרכז מפעיל תכנית "תיאטרון פלייבק", בסדנא זו מופעל קורס מקצועי של לימודי תיאטרון בו הנשים לומדות את סודות ויכולות המשחק, כאשר הקורס מועבר על ידי צוות מקצועי בתחום. יחד עם זה מלווה את הנשים צוות טיפולי שמטרתו לנתב אותן מבחינה רגשית וטיפולית דרך הכלי של התיאטרון להשתחרר ממשקעי העבר להעלות דילמות ולהכיר באפשרויות השונות להתמודדות עמן.

תכנית נוספת המשלבת את הטיפול וההעצמה: קורס קולנוע צילום ובימוי. בלימודים אלו הנשים לומדות מקצוע ומיומנויות שונות בתחום הקולנוע כמו צילום, כתיבת תסריט, בימוי, עריכה והפקה. דבר הנותן להן את האפשרות לממש כישרונות חבויים (לחלקן זה בפעם הראשונה בחייהן) ומאידך הוא מעניק את המסגרת האומנותית שבה יש מקום לביטוי למאורעות האישיים ביותר שעברו ועוברות הנשים.